AIST-hanke päättyy – kolme asiaa, jotka jäävät elämään

28.3.2025Johanna ValioUutinen

AIST-hanke (A novel AI-based Spectroscopic Technique and a future ready research laboratory for recycling of battery materials) on tuonut Satakunnan ammattikorkeakoululle ja RoboAI Green -tiimille useita tärkeitä oppeja ja kehitysaskeleita. 

Nainen käsittelee metallinäytteitä.

Lähikuvassa metallijakeita tunnistava laite.

Tässä kolme keskeistä tulosta, joilla voi olla pidempiaikaisia vaikutuksia myös hankkeen päätyttyä:

1. Strategiset tavoitteet saavutettiin

AIST-hankkeessa päästiin SAMKin #SAMK2030-strategian mukaisiin tavoitteisiin: tutkimustoiminta sai lisää näkyvyyttä myös kansainvälisesti, ja RoboAI Green -tiimin osaaminen tekoälytutkimuksessa ja laserspektroskopiassa sai tunnustusta. Samalla SAMKin rooli metallien kiertotalouden osaamiskeskuksena vahvistui.

2. Osaaminen karttui

Hanke on lisännyt henkilöstön osaamista etenkin tekoälyn ja spektroskopian yhdistämisessä materiaalien tutkimukseen. Hankkeen aikana kehitettyä tietotaitoa voidaan hyödyntää tulevissa projekteissa ja yhteistyökuvioissa. Kokemusta kertyi myös kansainvälisestä verkostoyhteistyöstä.

3. Yritysyhteistyö tiivistyi

Hankkeen myötä syntyi uusia kontakteja niin yritysmaailmaan kuin tutkimusorganisaatioihin. Yhteistyö kansainvälisten, tunnustettujen toimijoiden kanssa on alkanut ja jatkuu myös hankkeen päättymisen jälkeen. Näiden yhteyksien kautta voi syntyä uusia avauksia ja käytännön sovelluksia tulevaisuudessa.

Vaikka AIST-hanke päättyy maaliskuussa 2025, työ jatkuu – hankkeen aikana syntyneet opit, yhteydet ja tekniset ratkaisut tarjoavat hyvän pohjan tuleville kehitysaskeleille sekä laserspektroskopian että tekoälyn parissa.

Jaa artikkeli

Lisää aiheesta

Lue myös