RoboAI-Tiimi, uusi

Miten RoboAI:n tiimi voisi palvella sinua ja yritystäsi? Ota meihin yhteyttä!

RoboAI Tutkimus- ja tuotekehityskeskus

Satakunnan ammattikorkeakoulun henkilökunta

Lähikuvassa Petteri Pulkkinen.

RoboAI Industry ja RoboAI Green tutkimuspäällikkö
Petteri Pulkkinen
p. 044 710 3296
petteri.pulkkinen@samk.fi

Lähikuvassa Tiina Mäkitalo.

RoboAI Health tutkimuspäällikkö
Tiina Mäkitalo
p. 044 710 3094
tiina.makitalo@samk.fi

Lähikuvassa Petra O'Rourke.

Viestintä- ja markkinointisuunnittelija
Petra O'Rourke
p. 044 710 3918
petra.orourke@samk.fi

Lähikuvassa JP Aaltonen.

Projektityöntekijä
Jussi-Pekka Aaltonen

jussi-pekka.2.aaltonen@samk.fi
Ohjelmointi, mallinnus, simulointi 

Lähikuvassa Toni Aaltonen.

Tutkija-opettaja
Toni Aaltonen
p. 044 710 3998
toni.aaltonen@samk.fi
ROS, tekoäly, simulointi 

Lähikuvassa Jussi Bergman.

Erityisasiantuntija (tekoäly)
Jussi Bergman
p. 044 710 3776
jussi.bergman@samk.fi
Tekoäly, startup-yrittäjyys, innovaatiot

Lähikuvassa Ryann Deloso.

Projektitutkija
Ryann Deloso

ryann.a.deloso@samk.fi
Sairaanhoidollinen näkökulma, geronteknologia, saavutettavuus 

Lähikuvassa Hannu Henttinen.

Projektityöntekijä
Hannu Henttinen

hannu.2.henttinen@samk.fi
ROS, mekaniikka,
mallinnus (SolidWorks)
 

Lähikuvassa Anu Holm.

Erikoistutkija, dosentti
Anu Holm
p. 044 710 3148
anu.holm@samk.fi
Terveysteknologia, SOTE-tiedolla johtaminen, lääketieteellinen fysiikka 

Jenni Huhtasalo lähikuvassa.

Erikoistutkija
Jenni Huhtasalo

p. 044 710 3047
jenni.huhtasalo@samk.fi
Hyvinvointiteknologia, asiantuntijuuden ja monialaisuuden tutkimus 

Lähikuvassa Taina Jyräkoski.

Projektitutkija
Taina Jyräkoski

p. 044 710 3228
taina.jyrakoski@samk.fi
Kuntoutus, neurologinen fysioterapia, kuntoutujakeskeinen työskentely 

Lähikuvassa Minna Kangasniemi.

Projektitutkija
Minna Kangasniemi

p. 044 710 3244
minna.kangasniemi@samk.fi
Kliininen fysiologia ja neurofysiologia, kuntoutusohjaus

Lähikuvassa Jonna-Carita Kanninen.

Tutkija
Jonna-Carita Kanninen
jonna-carita.kanninen@samk.fi
Lääkehoito, lääkitysturvallisuus

Lähikuvassa Nina Karttunen.

Projektitutkija
Nina Karttunen

p. 044 710 3046
nina.j.karttunen@samk.fi
Teknologiatestaukset, fysiologia-ja neurofysiologiamittaukset sekä kuntoutus

Lähikuvassa Timo Kerminen.

Projektitutkija
Timo Kerminen

p. 044 710 3311
timo.kerminen@samk.fi
Hitsaus- ja teollisuusrobotiikka,
robotti-investoinnit

Täytekuva

Projektitutkija
Sara Kfouri Koskinen
p. 044 710 3078
sara.2.kfouri.koskinen@samk.fi
Tekoäly, data-analytiikka, ohjelmointi

Lähikuvassa Antti Koivisto.

Tutkija
Antti Koivisto
p. 044 710 3708
antti.koivisto@samk.fi
Full-stack, mobiilikehitys, käyttäjälähtöinen suunnittelu 

Lähikuvassa Joonas Kortelainen.

Tutkija-opettaja
Joonas Kortelainen

p. 044 710 3214
joonas.kortelainen@samk.fi
3D-tulostus, simulointi, konenäkö

Lähikuvassa Nico Kyngäs.

Erityisasiantuntija (tekoäly)
Nico Kyngäs
p. 044 710 3039
nico.kyngas@samk.fi
Kombinatorinen optimointi, lineaarinen sekalukuohjelmointi, sovelluskehitys 

Lähikuvassa Toni Tammi.

Projektitutkija
Jani Lahti

p. 044 710 3088
jani.lahti@samk.fi
Kuntoutus, tuki- ja liikuntaelinfysioterapia, teknologian testaus

Lähikuvassa Tommi Lehtinen.

Tutkija
Tommi Lehtinen

p. 044 710 3165
tommi.lehtinen@samk.fi
Simulointi, ohjelmointi, robotiikka

Lähikuvassa Mirka Leino.

Yliopettaja
Mirka Leino
p. 044 710 3182
mirka.leino@samk.fi
Robotiikka, konenäkö, teknologiatiedonsiirto 

Lähikuvassa Kari Marttila.

Projektitutkija
Kari Marttila

p. 044 710 3263
kari.k.marttila@samk.fi
Sovelluskehitys, VR-teknologia, AR-teknologia 

Lähikuvassa Sari Merilampi.

Tutkijayliopettaja, dosentti
Sari Merilampi
p. 044 710 3171
sari.merilampi@samk.fi
Hyvinvointiteknologia, käyttäjälähtöinen kehittäminen, radiotaajuinen tunnistusteknologia 

Lähikuvassa Hans Nieminen.

Lehtori
Hans Nieminen

p. 044 710 3815
hans.nieminen@samk.fi
Koneoppiminen, data-analytiikka, tietokannat 

Lähikuvassa Joonas Nordlund.

Projektityöntekijä
Joonas Nordlund

joonas.j.nordlund@samk.fi

Lähikuvassa Mikko Penttilä.

Projektitutkija
Mikko Penttilä

p. 044 710 3279
mikko.i.penttila@samk.fi
Tietokannat, sovelluskehitys, palvelinteknologiat 

Lähikuvassa Anja Poberznik.

Tutkija
Anja Poberznik

p. 044 710 3158
anja.poberznik@samk.fi
Exoskeletonit, fysioterapia, kielet

Lähikuvassa Aleksi Postari.

Erityisasiantuntija
Aleksi Postari
p. 044 710 3054
aleksi.postari@samk.fi
Sovelluskehitys, Full-Stack -verkkokehitys, tietokannat 

Täytekuva

Dosentti, Senior Fellow -asiantuntija
Juha Puustinen

Lähikuvassa Santeri Saari.

Tutkija
Santeri Saari

p. 044 710 3242
santeri.saari@samk.fi
Teknologiaesittelyt ja -kokeilut, mobiilirobotiikka

Lähikuvassa Juho Salli.

Asiantuntija
Juho Salli

juho.o.salli@samk.fi
Ohjelmistokehitys- ja suunnittelu, full-stack web-kehitys, tietokannat 

Lähikuvassa Timo Santa-Nokki.

Erityisasiantuntija
Timo Santa-Nokki
p. 044 710 3096
timo.santa-nokki@samk.fi
Laskennallinen fysiikka, sähkömagneettiset materiaalit, sähköistyvä yhteiskunta 

Lähikuvassa Toni Seessalo.

Projektityöntekijä
Toni Seessalo

p. 044 710 3246
toni.2.seessalo@samk.fi
Robotiikka, ohjelmointi, simulointi 

Lähikuvassa Sanna Seppä.

Projektityöntekijä
Sanna Seppä
p. 044 710 3309
sanna.seppa@samk.fi
Sovelluskehitys, VR-teknologia, sairaanhoidollinen näkökulma 

Täytekuva

Projektityöntekijä
Esa-Pekka Silvasvuori
esa-pekka.t.silvasvuori@samk.fi
Ohjelmointi, UI/UX-suunnittelu, Tietokannat 

Lähikuvassa Pekka Suominen.

Erityisasiantuntija
Pekka Suominen

p. 044 710 3095
pekka.suominen@samk.fi
Automaatio, robotiikka, fysiikkamallit 

Lähikuvassa Toni Tammi.

Projektitutkija
Toni Tammi
toni.k.tammi@samk.fi
Ohjelmointi, UI/UX-suunnittelu, koneoppiminen

Lähikuvassa Ali Tavakoli.

Projektitutkija
Ali Tavakoli

ali.2.tavakoli@samk.fi
Fysioterapia, elintarviketiede ja -tekniikka, biologia 

Lähikuvassa Krista Toivonen.

Projektitutkija
Krista Toivonen

krista.toivonen@samk.fi
Kuntoutus, gerontologia, apuvälineteknologia 

Lähikuvassa Janika Tommiska.

Tutkija-opettaja
Janika Tommiska
p. 044 710 6332
janika.tommiska@samk.fi
Robotiikka, opetusrobotiikka, teknologiatiedonsiirto

Lähikuvassa Peter Virtanen.

Tutkija
Peter Virtanen
p. 044 710 3900
peter.virtanen@samk.fi
VR ja pelikehitys, verkkokauppa, web-teknologiat 

Lähikuvassa Mervi Vähätalo.

Lehtori
Mervi Vähätalo

p. 044 710 3983
mervi.vahatalo@samk.fi
Teknologiatestaukset, käyttäjälähtöisyys, käytettävyys 

RoboAI Intelligent Systems

Tampereen yliopiston henkilökunta

Lähikuvassa Tarmo Lipping.

DAO-tutkimusryhmän vetäjä, professori
Tarmo Lipping
p. 040 826 2860
tarmo.lipping@tuni.fi

Lähikuvassa Jari Soini.

SEINTS-tutkimusryhmän vetäjä, tutkimuspäällikkö
Jari Soini
p. 040 826 2890
jari.soini@tuni.fi

DAO-tutkimusryhmä

Lähikuvassa Jere Grönman.

Projektipäällikkö
Jere Grönman
p. 040 826 2819
jere.gronman@tuni.fi
Avoin lähdekoodi, ketterät menetelmät ja älykkäät järjestelmät 

Lähikuvassa Petri Linna.

Projektipäällikkö
Petri Linna
p. 045 183 9630
petri.linna@tuni.fi
Maatalouden datat, lorawan-tekniikat ja yritysyhteistyö

Lähikuvassa Jari Pohjola.

Tutkijatohtori
Jari Pohjola
p.
jari.pohjola@tuni.fi
Data-analytiikka, koneoppiminen ja ympäristömallinnus

Lähikuvassa Jari Turunen.

Yliopistonlehtori
Jari Turunen
p. 040 826 2748
jari.turunen@tuni.fi
Aikasarjat, data-analyysi ja koneoppiminen

SEINTS-tutkimusryhmä

Lähikuvassa Janne Harjamäki.

Tutkija
Janne Harjamäki
p. 040 826 2714
janne.harjamaki@tuni.fi
Tuotekehitys, sovelluskehitys, data-analytiikka

Lähikuvassa Timo Mäkinen.

Yliopistonehtori
Timo Mäkinen
p. 040 826 2765
timo.makinen@tuni.fi
Tietointensiiviset sovellukset, tietokannat, web-järjestelmät

Lähikuvassa Mikko Nurminen.

Tutkija
Mikko Nurminen
p. 050 447 8521
mikko.nurminen@tuni.fi
Web-sovelluskehitys, ohjelmointi, tietokannat

Lähikuvassa Petri Rantanen.

Tutkijatohtori
Petri Rantanen
p. 040 826 2916
petri.rantanen@tuni.fi
Ohjelmointi, ohjelmistoarkkitehtuurit, IoT

Lähikuvassa Mika Saari.

Yliopisto-opettaja
Mika Saari
p. 040 826 2928
mika.saari@tuni.fi
Ohjelmointi, IoT- ja mobiilisovelluskehitys

Lähikuvassa Pekka Sillberg.

Väitöskirjatutkija
Pekka Sillberg
p. 040 826 2745
pekka.sillberg@tuni.fi
Ohjelmointi, ohjelmistotekniikka ja -arkkitehtuurit, IoT

Lähikuvassa Juha Vihervaara.

Lehtori
Juha Vihervaara
p. 040 826 2830
juha.vihervaara@tuni.fi
IoT, internetin tiedonsiirto, tietoliikenteen tietoturva